Artikeln publicerades 10 december 2025
Falska fakturor, bluffbrev och bluffmejl till företagare
Oseriösa aktörer skickar just nu ut fakturor, mejl och brev till företagare med uppmaning att betala pengar eller i syfte att komma åt deras uppgifter och tjäna pengar på att företagare betalar falska fakturor.
Bluffutskick om inaktuella uppgifter
Flera företagare har blivit kontaktade via mejl, brev och sms med ett bluffutskick där de uppmanats att skyndsamt uppdatera sina uppgifter. Utskicket meddelade att om företagaren inte uppdaterar uppgifterna innan ett visst datum riskerade saktioner. Avsändaren utger sig för att vara Bolagsverket men det är bluff. Bolagsverket står inte bakom utskicket. Om du får ett sådant utskick ska du inte klicka inte på länken i meddelandet.
Falska fakturor för vilande företag och föreningar
Bolagsverket har som rutin att skicka ut förfrågan till företagare och representanter i föreningar som inte drivit någon verksamhet under mer än tio år. Bolagsverket vill veta om företaget eller föreningen ska avregistreras. Att avregistrera sitt företag eller förening är kostnadsfritt. Flera av dessa företag och föreningar har fått en faktura från en annan aktör i samband med förfrågan.
Drabbade har uppmanats att skicka in en blankett till Skatteverket och sedan betala en avgift för handläggningen. Skatteverket tar i själva verket inte ut någon avgift för handläggningen och betalningen går varken till Skatteverket eller Bolagsverket. Det är inte Bolagsverket som står bakom utskicket av fakturan.
Läs mer om förfrågan: Driver företaget fortfarande verksamhet? – Bolagsverket Länk till annan webbplats.
Brev om att avveckla företag
Enskilda näringsidkare har fått en faktura med budskapet att de måste uppdatera sina uppgifter för att få stå kvar i Bolagsverkets register. Om man inte betalar fakturan och skickar in uppgifterna kommer företaget att avregistreras. Dessa fakturor kommer inte från Bolagsverket. De utskick som Bolagsverket skickar till företag som inte uppdaterat sina uppgifter i våra register under de senaste tio åren är kostnadsfria och innehåller ingen faktura.
Det bedragarna har gjort är att skicka ut dessa brev, i Bolagsverkets namn, för att sedan, eller i samband med utskicket, skicka en faktura för avregistreringen. Bolagsverket tar inte betalt för att uppdatera uppgifter eller avregistrera enskild näringsverksamhet i dessa fall.
Bluffmejl om penningtvättsregistret
Bolagsverket har blivit kontaktade av företagare som fått mejl med ett ”erbjudande” eller en skyndsam uppmaning att mot en avgift registrera företaget mot penningtvätt. Det kan uppfattas som att avsändarna har ett samarbete med Bolagsverket, men Bolagsverket har inga sådana samarbeten.
Tips för att upptäcka bluffmejl
- Kontrollera avsändaren. Är mejlet skickat från en mejladress som inte slutar med @bolagsverket.se är det inte Bolagsverket som skickat det.
- Kontrollera ärendenumret. Om det nämns ett ärendenummer i mejlet kan du söka efter det i vår tjänst: Sök ärende Länk till annan webbplats.
Är du ändå osäker på om utskicket kommer från Bolagsverket kan du kontakta oss på telefon: 0771-670 670
Registrera på Bolagsverkets webbplats
Företag som enligt lag ska anmälas till registret mot penningtvätt kan göra det på Bolagsverkets sida Registret mot penningtvätt

Se upp för falska fakturor, bluffbrev och bluffmejl
På sidan bluffakturor och missvisande erbjudanden får du råd om hur du som företagare kan göra olika kontroller och skydda företaget. Fler tips finns på vår sida skydda ditt företag.
Svensk Handels varningslista
Svensk Handel varnar Länk till annan webbplats. för bluffakturor, företag med oseriösa försäljningsmetoder och för erbjudanden eller utskick som kan uppfattas som vilseledande.