Hoppa till navigering.
Skyldigheten att upprätta och skicka in en revisionsberättelse för ett räkenskapsår är beroende av om aktiebolaget har revisor registrerad på det aktuella räkenskapsårets sista dag.
Ett aktiebolag som kan välja bort revisorn, ska fatta ett beslut på en bolagsstämma att revisorns uppdrag ska upphöra. Bolagsstämman ska även besluta om att införa en bestämmelse i bolagsordningen om att bolaget inte ska ha revisor.
Bolagsordningsändringen och begäran om avregistrering av revisor måste ni sedan anmäla till Bolagsverket.
Om ett aktiebolag vid räkenskapsårets utgång har revisor registrerad måste en revisionsberättelse lämnas för det räkenskapsåret.
Ni behöver inte upprätta någon revisionsberättelse om
Om ett aktiebolag har detta räkenskapsår, måste handlingarna om avregistrering av revisorn ha kommit in till Bolagsverket senast den 30 april 2012.
Har bolaget valt att avregistrera revisorn enligt de nya reglerna innan årsstämman hållits måste bolagsstämman utse en kvalificerad revisor att utföra revisionen. Bolagsverket kan då godkänna revisionsberättelsen även om revisorn inte anmäls särskilt för registrering. Väljer bolaget att någon annan än den sist registrerade revisorn ska utföra revisionen måste en bestyrkt kopia av bolagsstämmans beslut att utse revisor skickas in tillsammans med årsredovisningen.
2011-12-12